Arşimet zamanınında internet yoktu. Olsaydı sitesini biz yapardık. O da sokaklarda Eureka diye bağırarak boğazını incitmek yerine, sitesinde buluşunu yayınlamış ve çalışmalarına devam ediyor olurdu…

Akademik Kimlik olarak, sadece akademi ve akademisyenlere özel web çözümleri üretiyoruz.

Bundan yıllar önce, bilgiye anında sahip olabileceğinizi tahmin etmek pek mümkün değildi. Yeni bir çalışmanızın, aynı anda dünyanın öteki ucunda bir insana iletebilmek, yine aynı alanda araştırma yapan birisi ile okyanusları aşıp tartışabilmek hayal olarak görülebilirdi. Şu an oldukça sıradan gelen bu imkanlara son birkaç yılda sahip olduğumuz halde bu denli aşina olmuş olmamız bile aslında ne kadar ihtiyacımız olduğunun bir göstergesi.

Bir akademisyen olarak, bu teknolojiye en fazla ihtiyacı olan sizler interneti ne kadar kullanıyorsunuz? Akademik çalışmalarınızda, bilgi paylaşımında internetten ne denli faydalanabiliyorsunuz?

Günümüzde sosyal mecranın geniş kitlelere hitap ediyor olması elbette akademisyenler için de bir iletişim kanalı oluşturmuştur. Fakat, asıl amacı akademisyenin ve çalışmalarının tanıtımı olmayan sosyal mecralar içerisinde, akademisyenler için farkındalık yaratmak oldukça güç hale gelmiştir. Tatil fotoğrafları, günaydın mesajları, özlü sözler arasında belki de Nobel kazanacak bir çalışmanızın tanıtımını yapmak pek de mümkün olamamakta. Elbette sosyal mecra tanıtım için oldukça geçerli bir araç fakat bu araç bilinçli ve yerinde kullanılmalı.

Sonuç olarak; bir hamburger bile internetten alınabiliyorken Nobel adayı bir çalışmanın, dehasının kendi sitesinden duyurulmuyor olması, internetin asıl amacının ne olduğunu unutmak anlamına geliyor.

Akademik Kimlik olarak; siz akademisyenlere özel web siteleri üreterek, çalışmalarınızın ve araştırmalarınızın tüm dünyaya ulaşmasını sağlamakla kendimizi görevli hissediyoruz.

Bir Akademisyenin Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Akademik Kimliğiniz Ön Planda Olmalı

Siteniz, akademik saygınlığınızı ve prestijinizi en iyi şekilde yansıtmalıdır. En çok düşülen yanlışlardan biri de akademik bir sitenin Facebook gibi kullanılmasıdır. İnanın hiç kimse akademik sitenize tatil fotoğraflarınızı görmek için gelmeyecektir (Dilerseniz bunun için size ayrı bir site yapabiliriz 🙂 ).

Tasarımınız İhtiyacınıza Yönelik Olmalı

Ziyaretçilerinizin site hakkındaki ilk izlenimi içerikten çok tasarım yönünde olacaktır. Tasarım ve renk düzenine kısa bir bakış attıktan sorna içerik alanına yoğunlaşacaklardır. Bu yüzden tasarım, bazı yönlerden içerikten daha önemli olabilir.

Hazırladığımız tasarımlarda sadece akademik ihtiyaçlarınız gözönünde bulundurulmuştur. Şık, sade ve en güncel teknoloji olan responsive (uyumlu) tasarımlar ile siteniz tüm ekran boyutlarına özel olarak kusursuz görüntülenecektir.

İçeriğiniz Akademisyen Profiliniz Olmalı

İçerik seçimlerinde çalışmalarınızı, yayınlarınızı ve projelerinizi en iyi şekilde sunacak yapı dikkate alınmalıdır. Gereksiz içeriklerden kaçınılmalı, sizi en iyi yansıtacak bilgiler bulundurulmalıdır.

Bir akademisyen için web sitesinde olmazsa olmaz dediklerimiz:

  • Biyografi
  • Araştırmalarınız
  • Yayınlarınız
  • Projeleriniz
  • Konferanslarınız
  • Haber, Duyuru ve Güncel Yazılarınız
  • Ödülleriniz
  • İletişim ve Sosyal Mecra Bilgileriniz